Jazzová čtveřice typická pro svůj syrový melodický zvuk a živelné obrazově působivé výstupy. Žánrově míchají vlivy hard bopu, free jazzu, improvizace a newyorské downtown scény. Závěr prvního festivalového dne se ponese na vlnách neobvyklých postupů a pořádné dávky jazzové virtuozity.
Složení:
Štěpán Janoušek (trombón), Michal Wróblewski (altsax), Jan Chalupa (bicí) a Miloš Klápště (kontrabas)
Kapela je ukázkovým příkladem negenerického alternativního popu, ze kterého by se mohla učit většina tuzemské komerční scény. Druhá studiová deska Crash Report (2022) oplývá zvukovou dokonalostí, hřejivými texty z nedávné izolace i zajímavými featy (P/\ST, Aid Kid). Žánrové mantinely však neexistují, trio si udržuje svěžest a svobodu, takže kromě výborných vokálů a skvělých beatů se občas objeví i rap, příjemné podkladové piano a mnoho dalších instrumentů a vlivů. Živá vystoupení jsou pak přehlídkou minimalistické choreografie a parádní atmosféry.
Dokázat překročit stav a získat o něm nadhled – to je enigmatická reflexe nádherných textů, v nichž se zrcadlí notná dávka zkušeností všech zúčastněných. Veškeré skladby debutového počinu Až vyrostu (2019) si udržují poetický nadhled, do kterého se postupně vpijete. Křišťálově vyklidněný vokál střídá mluvené slovo a celý hlasový projev je poháněn instrumentální směsicí jazzu, soulu i R&B. Metastavy berou při každém poslechu na exkurzi životem, který jste nikdy nepoznali, ale i tak jste jej prožili.
Kapela, která zpívá „od srdce“. Dukla je zahalená zvukem bezstarostné alternativy pozdních osmdesátých let ve stylu Galaxie 500 nebo devadesátkových celků typu Priessnitz. Texty okamžitě zaujmou – jsou blízké každému mladému člověku, který v deset večer odmítá spát, potlouká se ulicemi a pěstuje si vlastní (překroucenou) formu flanérství. Poetismus, který rezonuje slokami a refrény, jako by po holanovsku říkal „můj život je fantastický, protože je všední“. Přestože jsou obrazy velmi často přiřazeny k pražským zákoutím, může člověk se zvýšenou senzitivitou prožít to, o čem se zpívá, v jakémkoli jiném městě. Momentálně jsou nejsmutnější kapela na pražských Vinohradech.
Kapela vyluzuje tóny, které se linou tělem skrze jemné mravenčení na konečcích prstů a které se postupně přelévá do celého těla. Potemnělé valy gradují do pomyslného šílenství, které protíná neurotický saxofon s nařezanými a efekty podrážděnými kytarami. Vellocet Roll se hodí do každé neo-noirové detektivky vsazené do vykořeněných velkoměst, anebo k nočním túrám za ukojením touhy po mysticismu. Hudbu protíná hněv připomínající devadesátkový kytarový underground, který kapela přetavila v energickou živou performance.
MMNK (Můry Mají Nárok Na Kremaci) disponují smyslem pro humor a temnou představivostí. Z jejich letošního debutu Uměnení: Ohnivá pomsta 2 srší intelekt, ale i nános metafor zastírající touhu po autentické lidské společnosti. Hudbou jako by vířila hesla typu: „svět hoří, tak pojďme tančit“, přičemž je to tanec se slzami v očích. Tato hořkosladká nejistota však nese ovoce v podobě neskutečně živelných koncertů. Žánrově se MMNK nachází na hranici progresivního punku a agresivnějších kytarových žánrů.
Určovat žánr u kapely Vojdi je paradoxně nemožné, protože v duchu hesla: „už dnes jsme dál než zítra“ jsou chalani hudebně „už dnes dál než popozítří“. Kapelu tvoří basa, bubny a kytara a zpěv – ten se mezi skladbami proměňuje na příjemný hlas, který ležérně promlouvá k publiku. Po muzikální stránce jsou kluci vykutálení výtržníci, kteří vědí, jak si s pomocí hudby tropit žerty. Nezřídkakdy tak jejich song začne jako klasická indie kytarovka na tři akordy, poté do ní vsunou desetiminutovou prog-rock matematickou vložku, mezi tím si pokecat na pódiu o tom, kolikrát ještě co hrát, a potom, když už nikdo z publika neví, jak ten song začínal, se vrátit k počátečním akordům – to jsou Vojdi.
leafur je boskovický DJ a producent, jehož hudba se nese na vlně lo-fi. Jemné melodické linky, zasněné synťáky a výrazné basy. Inspirován brněnskou klubovou scénou přechází i do electra či breakbeatu.
Hyňa Jahoda je nejlepší přítel člověka, archivář ostravské bohémy, nadaný marketér a DJ. Éter sobotní noci posvětí minimal technem, new beatem a EBM.
Uncxeme
Rozmanité sety Andrey Matwikov aka Uncxeme se akce od akce liší. Společnými jmenovateli jsou však žánry deep reggaeton, breakbeat, gqom a bass. Můžeme se tak těšit na velice barevnou hudební produkci.
Účinkující se na Inverzi každoročně mění. Máme tu však několik stálic, bez kterých by to prostě nebylo ono. Ani letošní 5. ročník nebudou výjimkou. Jeho začátek tradičně patří Petrovi Hruškovi a Ivanu Motýlovi. Tito zkušení slovotepci a ostravští patrioti si pro vás připraví pestrou směsici plnou poezie, fejetonů, vzpomínek na literární začátky a mnoho dalšího. Poetičtější zahájení festivalu si nedokážeme představit.
O tom, že česká literatura nemá nouzi o skvělé básníky a básnířky z řad mileniálů nás přesvědčí Klára Goldstein, jejíž v pořadí čtvrtá sbírka Falkenfrau (2021) byla letos nominovaná na Magnesii Literu za poezii. Autorka se v ní zaobírá nemožností plného vyjádření vnitřních stavů a pocitů.
Neméně zajímavá je i tvorba „kosmopolitního“ básníka a slamera Tima Postovita. Ten se narodil na Ukrajině, žil v Izraeli, studoval a zakotvil v Praze. Vody české literatury rozvířil především svojí druhou sbírkou Motýlí pavilon (2021), kde důmyslně kombinuje intimní témata s těmi nadosobními a se kterou čtenář procestuje téměř celou planetu i místa mimo ni.
Ačkoli má příjmení Malý, je to básník velký. Svědčí o tom osm básnických sbírek, které má na kontě, mezi nimi i soubor Vraní zpěvy (2002), který obdržel Cenu Jiřího Ortena, nebo Větrní (2005), která vyhrála Magnesii.
Autorovy typické, pravidelně rytmizované básně jsou zdobeny onomatopoickými perlami, germanismy, ironismy a mnohým dalším. V jeho poslední sbírce Atlas bytostí/Atlas der wesen und geschöpfe (2020) se objevuje téměř až dětská senzitivita lyrického subjektu, jež ladí s autorovou zálibou v groteskně expresionistické poezii.
Básnířka, časopisecká a knižní redaktorka, jazyková lektorka, editorka a literární kritička. To vše a mnohem víc je Olga Stehlíková. Debutovala sbírkou Týdny (2014), za kterou obdržela prestižní Magnesii za poezii. Svojí poetiku poté rozšířila o experimentální titul vejce/eggs (2017), který vytvořila spolu s hudebníkem Tomášem Braunem – sbírka obsahuje 101 dvojverší a propojuje poezii, překlad a hudbu. V roce 2018 publikovala rovnou knihy dvě: nejprve sbírku Za lyrický subject, kterou napsala společně s Milanem Ohniskem pod pseudonymem Jaroslava Oválská, a pak svoji samostatnou sbírku Vykřičník jako stožár. Stehlíková je také autorkou několik úspěšných knih pro děti a mládež.
Přesně před pěti sty lety dorazila do Sevilly jediná zbývající loď velké Maglahaesovy výpravy s osmnácti zuboženými lidmi na palubě. Mezi nimi byl Antonio Pigafetta, autor šokující Zprávy o první cestě kolem světa (1524). Zcela mimořádné dílo dnes téměř nikdo nezná. Také Marco Polo, James Cook či tak řečený Mandevilla zanechali po svých cestách literární díla vysokých kvalit. U příležitosti epochálního výročí první cesty kolem světa zvou Roman Polách a Petr a František Hruškovi na strhující plavbu divokými vodami těchto jedinečných cestopisů. Vyplouvá se bez záchranných vest, s rumem v podpalubí Fiducie!
Cenami ověnčený básník, prozaik, překladatel, publicista. Výčet jeho literárních zářezů by na jednu pažbu nestačil. Po kriticky i čtenářsky oceňované povídkové knize Sebrat klacek (2020) se Borkovec rozhodl cílit na jiné publikum. Vznikla tak magická kniha Modrá agáve (2022), která je určená především pro „tajemné bytosti mezi 12 a 18 rokem“. Jestli z ní bude autor číst na Inverzi nevíme, jisté je, že má z čeho vybírat a že to bude (ostatně jako vždy) stát za to.
Všechno to začalo v roce 2017. Nebýt Harakiri Czurakami, nebyla by ani Inverze. Na těchto rozjitřených literárních čteních totiž začaly naše kulturně-organizační pokusy. Zatím se jich uskutečnilo cca 30, na každém z nich vystoupilo několik mladých autorů nebo autorek a zatímco my dospíváme, Harakiri si zachovává pořád stejný, osobitý ráz. Na Harakiri výročním speciálu vystoupí Adam Tomáš, Ištvánka Štěpánková, Jan Nemček, Jan Singer, Pavel Zarodňanský, Petr Ligocký a další.
Pravděpodobně nejznámější český nihilista, věčný kritik největší moravské metropole Brna, sociolog a čerstvý laureát Magnesie Litery za prózu. Jeho gnómický román Destrukce (2021) lze číst na několik způsobů – jednou je to záznam environmentální zkázy, podruhé Kafka na venkově, potřetí beletrizovaný koán, počtvrté variace na realistický román bez špetky reality. Absurdita celého románu podtrhuje Bilerův břitký, a o to víc zajímavější, smysl pro černý humor.
Zatím to vypadá, že všichni, kdo vystupují na Inverzi jsou multitalentovaní jedinci. To je případ i Petra Stančíka. Tento básník, prozaik, autor dětských knih, dramatik, copywriter a esejista do konce roku 2006 publikoval pod pseudonymem Odillo Stradický ze Strdic, od roku 2007 pak už pod svým občanským jménem. Je předsedou organizace Český spolek textařů. Za svůj multižánrový román Mlýn na mumie (2013) získal Magnesii Literu za prózu. A co je důležité – na Inverzi se letos ukáže už podruhé! (Kdybychom byli Colours of Ostrava, Stančík je taková naše LP.)
Máte komunistický skanzen? A můžu ho vidět? Autor je scenárista a kreativec každým coulem. Není proto divu, že jeho debutový román Opona (2022) je nakažlivě zábavnou a nervy drásající knihou, kde si hlavní hrdina – podobně jako ve filmu Total Recall (1990) – odskočí na „dovolenku“ do tvrdé reality komunistického režimu 50. let. To, co se původně jeví jako příjemné zpestření miliardářova rodinného života, se nakonec ukáže být bojem o holý život. Všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější. V kruté, dystopické praxi. Intriky included.
Stříhání, lepení, tvorba básniček a koláží, které si pak odnesete domů? Přátelská dílna s autorkou Annou Ročkovou, která své výtvory zveřejňuje na svém Instagramu. Její koláže také pravidelně vychází v časopisu ELLE a jsou k vidění v jejím básnickém debutu V sobotu ráno se obejmeme. Anička také vytvořila kompletní vizuál k poslednímu albu Tomáše Kluse Cítím (2021). Vzhledem k omezené kapacitě prosíme, abyste se zaregistrovali.
Kapacita naplněna.
Moc se omlouváme, ale z osobních důvodů se workshop nebude moci uskutečnit. Nevěste však hlavy. Věříme, že i tak si na Inverzi najdete spoustu zábavy.
Literární soirée Petra Hrušky patří už k legendám. Paseka hostila za dobu více než čtyřleté existence přes stovku literátů ze všech koutů naší republiky i mimo ni. K jejímu vzkříšení došlo právě na Inverzi a letos to bude opravdová lahůdka.
Letos si básník a literární vědec Petr Hruška pozval:
Pavla Klusáka – bohužel na poslední chvíli odřekl účast
Ivana Binara – který představí mj. i svoji knihu Hle, co se přihodilo: (Shrnutí): Zákaz zdržovat se v blízkosti klapek v době vyprazdňování! (2021). Jak už podtitul Shrnutí napovídá, autor, Ivan Binar (1942), bilancuje své působení v literární oblasti a nabízí čtenáři průřez tvorbou kratších próz propojených poezií od 70. let až po rok 2019.
Petra Vášu – básníka, hudebníka, textaře, skladatele, výtvarníka, a především propagátora tzv. fyzického básnictví.
Na pátém ročníku Inverze vystoupí i jedna z nejvýraznějších a nejčtenějších českých autorek – Bianca Bellová. Představí svou novinku Ostrov (2022), která sleduje osudy kupce Izara a kněžny Núrit. Ti prostřednictvím příběhů starých jako svět sám zažívají svou vlastní exotickou, iniciační cestu. Autorka debutovala v roce 2009 knihou Sentimentální román. Později se stala laureátkou hned několika cen a to za román Jezero (2017), který obdržel Cenu Evropské unie za literaturu a Magnesii Literu v kategorii kniha roku.
Pořad Rapspot vznikl teprve letos, ale stačil se už zařadit mezi nejposlouchanější a nejcitovanější podcasty tuzemského rybníčku. Lubomír Dítě a Karel Veselý v něm s nadhledem probírají minulost, současnost i budoucnost českého rapu, s čímž jim pomáhá i vybraný host.
Lubomír Dítě je znojemský hudebník, promotér, básník, nakladatel, kurátor a v neposlední řadě také fotbalista.
Karel Veselý je hudební publicista a spisovatel. Je autorem knih Hudba ohně (2010) nebo Všechny kočky jsou šedé (2020), podílel se také na publikaci Kmeny (2011).
Na Inverzi se objeví i tvůrkyně podcastu Vyhonit ďábla, který pomáhá překonávat zažitá tabu a otevřeně se staví k otázkám sexu, intimity a tělesnosti. V únoru letošního roku vyšla dvojici autorek i stejnojmenná kniha. Tak se nestyďte a doražte.
Novinář a literární kritik, šéfredaktor internetového deníku Alarm. Vyšla mu sbírka reportáží Stát v rozkladu (2021) a letos také kniha V chapadlech murmuru: Jak číst literaturu krize sestávající z literárních reflexí soudobé světové literatury. Publikoval například v Respektu nebo na Českém rozhlasu Vltava.
Česky a německy píšící autor, který již 20 let patří mezi nejzajímavější tuzemské literáty. Vystudovaný učitel se živil také jako DJ, kapelní manažer nebo novinář, než se z něj definitivně stal jeden z nejuznávanějších středoevropských autorů. Debutoval dnes již kultovní knihou Nebe pod Berlínem (2002), která byla přeložena do sedmi jazyků. Společně s ilustrátorem Jaromírem 99 vytvořil komiksovou trilogii Alois Nebel (2003–2005). Z dalších Rudišových děl zmiňme alespoň román Grandhotel (2006) nebo novely Národní třída (2013) a Český ráj (2018). Mít na Inverzi Jaroslava Rudiše jsme si přáli již od prvního ročníku, nikdy to však zatím nevyšlo. Až letos, napopáté, o to víc se na něj těšíme!
Letos nás čeká také promítání filmu! Na pořadu dne bude oceněný dokument Nová šichta režiséra Jindřicha Andrše, který film rovněž uvede. Po filmu bude následovat diskuze i s protagonistou dokumentu Tomášem Hisemem.
O filmu
Celovečerní časosběrný dokumentární film sleduje propuštěného horníka Tomáše Hisema, který je donucen hledat si novou práci. Rázovitý padesátník Tomáš, přesvědčený fanda Baníku, se rozhodne rekvalifikovat na profesi programátora. Na své cestě je konfrontován s dnešním trhem práce a zcela novým prostředím, v němž se musí adaptovat. Vzniká tak humorem prosycené dokudrama, které není jen příběhem Tomáše, ale všech, kteří by v životě chtěli dělat něco jiného, ale mají pocit, že to třeba nejde.
I letos se bude na Inverzi křtít. Tentokrát oslavíme vznik sbírky povídek mladého scénáristy Marka Blažíčka - Před jídlem si důkladně uřízněte ruce. Jedná se o šestou knihu vydanou nakladatelstvím Bílý Vigvam. Součástí křtu bude autorské čtení Marka a jeho hostů. Samotným křtitelem se stane Petr Ligocký.
Slovenská literatura ve své nejlepší sestavě. Prozaikové, scenáristi, novináři a mnoho dalšího. To jsou Vladimír Balla, Agda Bavi Pain, Zuska Kepplová, kteří na Inverzi přijedou představit své poslední knihy. Blok slovenských autorů ve spolupráci s literarnyklub.sk.